Bruno Šimleša

“Dobivala sam mrvice i to mi je bilo dovoljno…samo da se makar na tren osjećam voljeno.”

Bruno Šimleša

“Dobivala sam mrvice i to mi je bilo dovoljno…samo da se makar na tren osjećam voljeno.”

epizoda serijala: Antonela

pristup: sociološki

sugovornica: Bruno Šimleša, sociolog i pisac

voditeljica: Maria Paluh

Opis epizode

Ako ste se ikada u odnosu sa svojim/om partnerom/partnericom osjećali da dajete više nego što dobivate, zadovoljavali ste se “mrvicama” ljubavi, pažnje, posvećenosti, razumijevanja i nježnosti, a pritom ste konstantno imali osjećaj da u odnosu na svog partnera/partnericu niste dovoljno “nešto”, možda će vam služiti ovaj podcast razgovor. Maria i Bruno osvrnuli su se i na sljedeće:

  • što smatramo toksičnim partnerskim odnosom?
  • koja je razlika između kompromisa i kompromitiranja?
  • kako “slika o sebi”, razina samopouzdanja i samopoštovanja utječu na ljubavne odnose koje stvaramo?
  • koje su karakteristike narcisoidnih osoba?
  • mogu li se nasilje i manipulacije u vezama povezati s narcisoidnim osobama?
  • kako mi kao okolina možemo pomoći nekome tko se nalazi u toksičnom odnosu?

O Bruni

Bruno Šimleša

Bruno Šimleša po struci je sociolog, a uz to i autor 10 knjiga iz područja popularne psihologije i duhovnosti. Njegove knjige u kojima je fokus bio na odnosu prema sebi i ljubavi kao što su Ljubavologija i Škola života jedne su od najprodavanijih knjiga u Hrvatskoj i regiji, a posljednje knjige poput “(P)ostati zdrav” i “Škola života” fokusirane su na zdravlje. Više od 15 godina pomaže oboljelima od raka da se nose sa svim izazovima pa je dio tih iskustava prenio i u svojim knjigama, ali se oslonio i na zaključke brojnih znanstvenih istraživanja koja dokazuju utjecaj uma na tijelo. Dvije godine vodio je emisiju Svaki dan, dobar dan na Hrvatskoj televiziji i redovito surađuje s brojnim medijima u Hrvatskoj i regiji.

Što za Brunu znači pojam “rastanak”?

Da, doista se kroz rastanke može rasti. Lijepo je kad neke bolne situacije iskoristimo na način da nešto naučimo i izrastemo kao osobe. S tim da doista ne treba forsirati taj rast. Rast bi trebao doći prirodno. Što prirodnije dođe, to su veće šanse da će se dobro ukorijeniti u nama

Galerija

fotografkinja: Rahela Poljak / @rahelapoljakphotography