UVODNI INTERVJU

7 faza tugovanja

UVODNI INTERVJU

Što je ZAMisli i kako je povezan s Projektom Rast(anak)?

7 faza tugovanja

voditeljica: Maria Paluh

Tema podcasta

“Ne smiješ plakati, veliki dečki ne plaču!”
“Ne smiješ biti ljuta, dobit ćeš bore!”
Što znači “prigrliti” svoju tugu”?
Što je to proces tugovanja?
Koje sve faze osoba prolazi u procesu tugovanja?
Što NE govoriti osobi koja proživljava određeni rastanak?
Kako znati kad je vrijeme za potražiti stručnu pomoć?
…samo su neka od pitanja o kojima je naša Maria razgovarala s piscem i sociologom Brunom Šimlešom u 3. uvodnom podcast intervju.

Budući da nakon svakog rastanka osoba proživljava određene promjene, tugu i bol, inspiracija za strukturu projekta, vizualni pristup i pristup temama bio je upravo Kübler-Ross model. Riječ je o modelu koji navodi faze kroz koje čovjek prolazi u procesu tugovanja, a teoriju je predstavila Elisabeth Kübler-Ross u svojoj knjizi „O smrti i umiranju“. Sedam faza tugovanja o kojima će biti riječ i u podcastu su:

  1. šok i nevjerica
  2. poricanje
  3. pregovaranje (propitkivanje)
  4. krivnja
  5. zaokret prema gore (povratak u svakodnevicu)
  6. rekonstrukcija i rad
  7. prihvaćanje i nada

O sugovorniku

Bruno Šimleša

Bruno Šimleša po struci je sociolog, a uz to i autor 10 knjiga iz područja popularne psihologije i duhovnosti. Njegove knjige u kojima je fokus bio na odnosu prema sebi i ljubavi kao što su Ljubavologija i Škola života jedne su od najprodavanijih knjiga u Hrvatskoj i regiji, a posljednje knjige poput “(P)ostati zdrav” i “Škola života” fokusirane su na zdravlje. Više od 15 godina pomaže oboljelima od raka da se nose sa svim izazovima pa je dio tih iskustava prenio i u svojim knjigama, ali se oslonio i na zaključke brojnih znanstvenih istraživanja koja dokazuju utjecaj uma na tijelo. Dvije godine vodio je emisiju Svaki dan, dobar dan na Hrvatskoj televiziji i redovito surađuje s brojnim medijima u Hrvatskoj i regiji.

Što za Brunu znači pojam “rastanak”?

Da, doista se kroz rastanke može rasti. Lijepo je kad neke bolne situacije iskoristimo na način da nešto naučimo i izrastemo kao osobe. S tim da doista ne treba forsirati taj rast. Rast bi trebao doći prirodno. Što prirodnije dođe, to su veće šanse da će se dobro ukorijeniti u nama.

Galerija

fotografkinja: Rahela Poljak / @rahelapoljakphotography