Tajana Ninković
Psihičke posljedice s kojima se žene nose nakon spontanog pobačaja
Tajana Ninković
Psihičke posljedice s kojima se žene nose nakon spontanog pobačaja
epizoda serijala: Ivančica
pristup: psihološki
sugovornica: Tajana Ninković, mag. psihologije, edukantica kognitivno-bihevioralne terapije
voditeljica: Zrinka Štetić Grubešić
Opis epizode
Dok je inducirani pobačaj kontroverzna tema oko koje se lome koplja, o spontanom pobačaju rijetko se govori. Osim fizičkog, majke proživljavaju i psihički stres, a raspon emocija koji se javlja nakon takvog događaja, osim tuge, često uključuje i frustraciju, ljutnju, krivnju… Nošenje s tim emocijama otežano je i minimiziranjem patnje od strane okoline, pogotovo ako se gubitak dogodio ranije u trudnoći. Netko bi mogao reći: je li to stvarno gubitak ako smo izgubili nekoga koga nismo ni upoznali? Između ostaloga i zbog takvog stava, magistrica psihologije Tajana Ninković ističe važnost edukacije kako bi se te emocije normalizirale. U tu svrhu odgovara na sljedeća pitanja:
- kada se dogodi spontani pobačaj, kako se nositi s takvom situacijom?
- koje su faze oporavka i koje sve moguće prirodne reakcije na gubitak djeteta
- postoje li razlike u procesu oporavka između majki i očeva
- kada je trenutak da zatražimo stručnu podršku/pomoć? I kome se zapravo obratiti?
O Tajani
Tajana Ninković
Rođena sam i odrasla u Karlovcu gdje sam završila jezičnu gimnaziju. Nakon toga sam upisala studij psihologije u Zagrebu, a završila ga u Zadru gdje trenutno živim. Još za vrijeme studija sudjelovala u raznim projektima, a od svih su mi najdraži bili oni vezani za teme mentalnog zdravlja. Radim kao stručni suradnik u jednoj strukovnoj srednjoj školi i edukantica sam kognitivno-bihevioralne terapije (KBT). Od značajnih iskustava izdvojila bih rad u Studentskom savjetovalištu u kojem sam bila vanjski suradnik i radila psihološko savjetovanje sa studentima. Kreiram psihoedukativne sadržaje za Instagram profil kabeteka, istoimeni Facebook profil i YouTube kanal s ciljem širenja svijesti o važnosti mentalnog zdravlja i kontinuiranog učenja. Naziv Kabeteka dolazi od KBT-a -teorijskog i praktičnog okvira kojim se vodim u savjetovanju.
Oduvijek sam imala puno hobija, od kazališta do slikanja, a trenutno uživam u fotografiji, odlascima u prirodu i čitanju knjiga.
Web: kabeteka.com
Instagram: @kabeteka
Što za Tajanu znači pojam “rastanak”?
Za mene rastanak znači gubitak i dobitak. Kod rastanka zaista uvijek nešto gubimo, ali možemo biti otvoreni da dobijemo nešto novo.
Galerija
fotografkinja: Rahela Poljak / @rahelapoljakphotography